Tuesday, 24 March 2015

Dřevěné misky

Nové misky dle originálů z Německa, moc pěkné práce šikovného truhláře (tj. ne moje :) ). Bohužerl mi chybí chytrá knížkaHolzfunde aus Freiburg/ Augustinereremitenkloster und Konstanz, kde je další info k nálezům, které mi chybí.

1. nález z Kostnice 6×15 cm
2. hotová miska

Rekonstrukce pánských pruhovaných nohavic

Pruhované nohavice dospěly k závěru! Jako první pokus jsem zvolila metodu sešívání z pruhů látky (více zde), ačkoli si nejsem jistá její "správností". Nutno zmínit, že střih a pruhy jsou dílem mého milovaného švagra :)
Velmi brzy se mi vyjasnilo, proč asi jsou pruhy na vyobrazeních nohavic šikmo - ať už jsou vyráběny jakoukoli technikou. Pohodlný a upnutý střih lze zhotovit jenom při stříhání nohavice nakoso, i když to zabere mnohem více látky, a pokud je látka pruhovaná (nezáleží jestli v útku nebo v osnově), pak vždy vyjdou pruhy šikmo. Při technice sešívání z pruhů vznikne stejná situace, pruhy se kvůli úspoře látky stříhají po útku (nebo osnově) a pak se položí šikmo kvůli pružnosti.
Problém při tomto sešívání je velké množství švů, které vzniknou. Snažila jsem se je tedy co nejvíce zploštit a přišívala okraje látky zapošívacím stehem- V tloušťce látky ale steh není na líci vidět viz obr. 2.
Překvapením pro mě byl zadní šev, kdy logicky pruhy nemůžou navazovat, protože jsou střiženy pod jiným úhlem. Ale to mi do poslední chvíle vůbec nedošlo. Nakonec to nevypadá až tak špatně, v té změti pruhů to při nošení a pohybu nebude znatelné.
1. nastříhané pruhy látky

Sunday, 15 March 2015

Řasená zástěra

Můj první pokus o techniku "smocking", u které stále neznám český ekvivalent. Používám kombinaci dvou různých "stehů" s pomocí návodu na Tipnut, kde je vše názorně na obrázcích. Vybrala jsem stehy honeycomb pro okraje pruhu a ve středu bude zik-zak pomocí stehu outline a všechno radši nakreslila v reálné velikosti. Jednotlivé sklady jsou 5 mm a svislé pole 15 mm.
1, nákres vzoru

Řasená zástěra ikonografie


Dámské i pánské zástěrky jsou vidět často na různých vyobrazeních. Dámské často v pase ozdobně řasené, většinou vidět v anglických zdrojích. Jsou to krásné záležitosti! O technice řasení jsem nikde doklady nedohledala, ale bývá v současnosti prováděna jako "smocking", což nevím ani, jak se česky jmenuje :) Ale jde o tradiční techniku i v Čechách, dodnes používanou třeba na lidových krojích, tak by nemuselo jít o úplně zcestný směr.
V Holkham bible jsou vidět různé druhy výšivky v řasení jako různé zik-zak nebo kosočtverce, vidět je i červená barva. Jestli šlo o barevnou výšivku nebo jde jen o barevné schéma kresby si netroufám soudit.
V Luttrell psalter jsou zástěrky vždy jen bílé a opět jsou vidět různé vzory jako čtyřlístky nebo kolečka.
1. Holkham bible, 1350, Anglie

Wednesday, 4 March 2015

Spodní košilka

Košilka právě dokončena. Jako materiál jsem zvolila hrubý nebarvený len, úměrně k movitosti mé postavy. Vrchní díl je z osmi dílů, "oboustranný", aby švy neškrábaly. Všechny švy jsou rozešité, aby vypasovaná část pěkně seděla na tělo.
1, střih na horní část košilky

Košilky a spodní prádlo 2. pol. 14. stol.

Perfektní článek i s vyobrazeními, kde není co dodat: 

Pruhované oděvy

Tentokráte něco málo k pruhovaným oděvům obecně. Z nálezů i vyobrazení si troufám tvrdit, že šlo o módu trvající po několik staletí, nejen ve vrcholném středověku. 
Záhadou pro mě zůstává "konstrukce" takového pruhovaného kousku. Teoreticky se nabízí v principu tři možnosti (nebo jejich kombinace) a to:
1. sešití z kousků látky
2. samotná látka je tkaná jako pruhovaná
3. výšivka nebo tisk.
Na vyobrazeních se nacházejí dva druhy proužkování, buď jde o poměrně široké pruhy stejné šířky nebo převažuje jedna barva a proužky druhou barvou jsou v ní tenké. U obou variant je určitě možná a dle nálezů i doložená pruhovaná látka sama o sobě. Oděv sešívaný z kusů se mi nepodařilo najít, ale snad i to je možná verze.
Pruhované nohavice se šikmými proužky, oděvy s vodorovnými pruhy. V Codexu Manesse jde vždy o kombinaci dvou barev. Ve Winchester bible nohavice se šikmými pruhy ve dvou odstínech modré. 
1. Codex Manesse, 1310 - 40, Něm.
2. Winchester bible, 1160 - 80, Angl.