Friday, 29 August 2014

Tkanice do zbroje

Dokončené tkanice do zbroje - šest lucetových tkanic s končíky.
Jak na lucetovou tkanici najdete zde.

Wednesday, 27 August 2014

Pletení jehlou (naalbinding)

Krátký fotonávod, jak na pletení jehlou. Toto je jedna z nejjednodušších možností pletení ok.
1. první smyčka, položení prvního oka
2. první oko
3. každé další oko - nabereme jehlou smyčku a předchozí oko
4. řada tří ok
5. postup je stále stejný, jen místo smyčky nabíráme oko ze spodní řady

Lucetová tkanice

Jeden rychlý fotonávod, jak na lucetovou tkanici.
 1. počátek pletení - základní kroky
2. další kroky - stejném jen na druhé straně lucetu
Postup a točení lucetu se opakuje stálě dokola, dokud není tkanice dostatečně dlouhá.

Monday, 25 August 2014

Dýka

Nějaká inspirace a nálezy k dýce a pochvě, kterou jsem právě dokončila. Samotná dýka je vyrobena podle nálezu z Kostnice (na obrázku vpravo) - bohužel nemám knihu po ruce a nemám tím pádem další detaily, pouze jeden obrázek.
1. dýky z Kostnice, konec 13. stol.
Na pochvě je replika damašku ze Sicílie podle tohoto vzoru, pouze v jiném barevném provedení.
2. damašek Sicílie, 13. stol.

Reference:

Schneider Hugo, Waffen im Schweizerischen Landesmuseum, Griffwaffen I, Orell Füssli Verlag, Zürich 1980
Müller Ulrich, Holzfunde aus Freiburg und Konstanz, Konrad Theiss Verlag, Stuttgart 1996

Dýka s hedvábnou pochvou

Anabáze s dýkou, která započala asi před rokem a půl je u konce. Začalo to vše výrobou samotné dýky podle nálezu z Kostnice (více zde) a pak přišla na řadu pochva. Korpus je z bukových prkýnek, hedvábný damašek jak jinak než ze Sartoru podle vzoru ze Sicílie ze 13. stol. a mosazné nákončí.

Střapce

Jednoduchý návod jak udělat obyčejný střapec - buď samostatně použitelný nebo jako základ k lepším zdobeným střapcům. 

Thursday, 21 August 2014

Rekonstrukce klobouku

Tak už je tu finále klobouku s kožešinou! Zvolila jsem verzi podle Kunhutina pasionálu (inspirace zde) - červený základ a kožešina s rovným okrajem. Užitečný je článek o kožešnických stezích od Lenky zde. Nejprve jsem přišila horní okraj kulatým stehem a poté druhou stranu stehem zatahovacím, ale nějak to nefungovalo. Kožešina se různě krabatila a chlupy lezly, kde se jim zachtělo. Takže jsem všechno vypárala a začala odznovu. Prvně jsem přišila zatahovacím stehem spodní okraj a poté opět zatahovacím horní okraj a fungovalo to mnohem lépe. Ozdoba s peříčky je vyšita hedvábím podle originálního vzoru z oltáře ze Saska (http://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/69.106), podšito plstí a připevněno mosazným špendlíkem se skleněnou hlavou. A výsledek:

Hedvábné příze a nitě II.

Zásilka z http://www.nature-luxury.com/, jak už jsem se zmiňovala zde, právě dorazila a jsem nadšená! Příze je tloušťkou srovnatelná s dírkovými nitěmi, méně lesklá a nekroutí se  - ideální na štětičky. Jinak v ruce mám i buretovou přízi z http://www.lineaobchod.cz/, ta k jemným výšivkám asi nebude, ale na pletení a luxusnější tkanice vypadá dobře.
1. buret z Lineaobchodu, 100 g/240 m
2. hedvábí z Nature-luxury, 100 g/700 m
3. porovnání buret - dírkové - příze

Klobouk s kožešinou

Chystám se na nížký pánský klobouk s kožešinou. V podstatě se opakují tři různě varianty - s rovným lemem, s obloučkovým lemem a nebo s přidanou bambulí. Všechny tři se často opakují v Codexu Manesse i jiných Německých, Rakouských i Českých zdrojích v různých barevných variantách s různými druhy kožešin. Na první pokus bude nejlepší rovný lem bez bambule. Klobouk mám červený plstěný a bude na něm vydří kožešina.

Wednesday, 20 August 2014

Proužkatý len

Dnes dorazil len, který jsem avizovala zde. Hnědé proužky 4/4 cm a modré 0,5/0,5 cm - hnědý je trochu zklamání a vypadá jak vintage anglicá záclona a modrý naopak velmi mile překvapil.


Tuesday, 19 August 2014

Ložní prádlo

Do stanu nám přibyla kožešinová deka ze šesti oveček potažená modrou vlněnou látkou. Teď přemýšlím, co s ní dál? Nějaké inspirace k výšivkám:
1. Speculum Humanae Salvationis, 1330 - 40

2. Speculum Humanae Salvationis, 1330 - 40
3. Codex Manesse, 1310 - 40

Polštáře a deky proužkaté - v plánu jsou polštářky z pruhovaného lnu (doporučuji http://www.lineaobchod.cz/) v modrobílé, aby to ladilo k dece. Pár inspirací zde:
4. Speculum Humanae Salvationis, 1330 - 40

5. Speculum Humanae Salvationis, 1330 - 40


Ubrusy

Několik ukázek ubrusů ze 13. a 14. století. Jde výlučně o bílé výšivky na bílém nebo režném lnu, barevné výšivky jsou spíš záležitostí 15. století a mladší doby (často modré a červené). Objevují se vyšité kraje nebo celoplošné vyšití - těžko soudit, kde je hranice mezi běžně užívaným prádlem ke stolu a velmi ceněným a drahým kusem (často se tvrdí, že šlo i o oltářní dečky).
1. Švýcarsko, 1250, 11x684cm

2.klášter Isenhagen, 2. pol. 13. stol., 115x315cm
3. Německo, fragmenty 13. - 15. stol.
4. Itálie nebo Španělsko, okolo 1600, hedvábí a len

Hedvábné příze a nitě

V našich končinách není moc vhodných nití a přízí ke koupi - aspoň,co jsem dohledala. Dírkové hedvábí je asi nejdostupnější, ale nějaké mi připadá až nepřirozené lesklé. Štětičky z něj nejdou dělat vůbec, na výšivky se s ním zase pracuje dobře a pěkně klouže. Druhá varianta je klasická příze (háčkovací a pletací), která je o něco silnější, ale cenově mnohem výhodnější než dírkové nitě. Dnes objednána jedna na pokus, tak uvidíme http://www.nature-luxury.com/

Dochované nitě a příze jsou ale trochu odlišné. Vlákna většinou nejsou seskaná, což se dá řešit jednoduše rozdělením vláken např. dírkové nitě. Na obrázku síťky je vidět kombinace silných vláken typu dírkových nití na výšivce a tenoučkých vláken kostry síťky. Lemování je karetka (!) z velmi jemných vláken.
1.originál síťky ze 13. stol. z kostela v Marburgu

Vyšívaná tašvice

Počátek výšivky na tašvici. Vyšíváno na len dírkovým hedvábím. Buď je len moc hrubý nebo nitě moc tenké, ale vznikají mi sem tam nějaké mezery. Zkoušela jsem i na jemnější len, ale to zase nedávají oči a vzor po chvilce "ujede".



Tašvice - brickstich

Nálezy celovyšitých taštiček - inspirace pro další kousek do středověkého šatníku. Obecně bych řekla, že se v Evropě vyskytují tři základní druhy vyšívaných tašvic a dva z nich jsou tvořeným tzv. brickstich. Jde o výšivku vyskytující se hlavně v německém prostředí a pro rekonstrukci tašvice do českého prostředí se mi zdá ideální. Materiálově je to až na výjimky podklad lněný a stehy hedvábné nebo metalické nitě.
1. Francie, 14. stol. - motivy osob, florální

2. Německo, 14. stol. - brickstich, geometrické motivy

3. ?, 14. stol. - heraldické motivy

Inspirace a vzory zde.

Čepec sv. Brigity (St. Brigitta's cap)

Jeden z plánů na letošní léto - "čepec sv. Brigity". Čepec pravděpodobně nošený po 200 let pouze s menšími obměnami. Materiálově jde o len nebo hedvábí (nebo kombinace). Nošen mohl být samostatně nebo pod šlojířem, kde sloužil k jeho upevnění.

1. originál čepce 13/14. stol.

2. Maciejowski bible 1250

3. Způsob uvázání,  Medieval Textiles and Clothing 4, str. 122

Tutorial: (Eng)
http://katafalk.wordpress.com/2014/01/16/st-birgittas-cap/

Reference: (Eng)
Medieval Textiles and Clothing 4 (eds. Netherton, R. & Owen-Crocker, G. R.):Dahl, C. L. & Sturtewagen, I. 2008. "The Cap of St. Birgitta", 99-129.

Rekonstrukce dámského čepce (13. - 14. stol.)

Pro můj čepec jsem zvolila hrubé nebělené hedvábí (buret) s hedvábnou výšivkou. Výborný tutorial najdete zde a speciálně pro výšivku (interlacing stich) zde.
Středová výšivka je z dírkového hedvábí, rastr pro stehy 1 x 0,5 cm. Steh vypadá složitě, ale podle tutorialu od Sarah se ho lehce naučí každý. Na zkoušku jsem dělala pouze jednu řadu, originál má pravděpodobně dvojitou (tj. širší).